پنج‌شنبه , جولای 29 2021
خانه / پشتکوه / مصاحبه ای با یکی از نخبگان پندری

مصاحبه ای با یکی از نخبگان پندری

مصاحبه ای با یکی از نخبگان پندری

زهرا هاشم بیگی.JPG
دختر موفق روستای پندر تفت دارای رتبه 63 کنکور سراسری در رشته علوم انسانی با ابراز گلایه از بلاتکلیفی جوانان روستایی به ویژه دختران گفت : فرزندان روستایی اوقات خود را به بطالت می گذرانند و مسؤولین قسمتی از بودجه های فرهنگی را به کودکان، نوجوانان و جوانان روستایی اختصاص دهند.

 زهرا هاشم بیگی ساکن روستای پندر از توابع بخش نیر شهرستان تفت پس از پایان دوره ابتدایی با تشویق معلم روستا به ادامه تحصیل در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی دوره راهنمایی شرکت کرد و توانست برای ادامه تحصیل به مدرسه نمونه یزد راه یابد و سپس دوران دبیرستان خود را نیز در دبیرستان نمونه دولتی دخترانه الزهرای یزد به پایان برد و نتیجه هفت سال دوری از خانواده را با شیرینی رتبه دو رقمی در کنکور به خانه سوغات برد.

برای آشنایی با این دختر پندری و پرتلاش گفتگویی را با وی انجام داده ایم:

پندر نیوز : از رتبه خودت در کنکور راضی هستی؟
خیلی راضی بودم.در منطقه 63  و در کشور 222 شده بودم.زیاد به خودم سختی ندادم و با آرامش درس می خواندم . به اندازه ای که زحمت کشیده بودم موفق شدم.

از درصدهای خود در کنکور بگویید:
دو تا درس زبان و فلسفه  زیر 50 و بقیه دروس بالای 50 درصد بود.

چرا علوم انسانی را برای تحصیل انتخاب کردید؟ از کی برای کنکور آماده شدید؟
چون فیزیک دوست نداشتم رشته علوم انسانی را انتخاب کردم.

چه رشته ای و چه دانشگاهی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید؟
فقط دانشگاه یزد را انتخاب کردم و خیلی دوست داشتم  رشته حقوق دانشگاه یزد را که امسال برای اولین بار در این دانشگاه دانشجو پذیرش می کرد انتخاب کنم و لی مشاوران مدرسه گفتند خوب نیست و چون سال اول این رشته است بهتر است انتخاب نکنید و من رشته عربی را انتخاب کردم و چون رتبه ام بالاست قبول می شوم ولی مجبورم در آینده تغییر رشته دهم.
از کی خود را برای کنکور آماده کردید؟عامل موفقیت خود را چه می دانید؟
تابستان سال گذشته به صورت جدی نبود و از سال پیش دانشگاهی درس می خواندم. کمتر به خانواده سر می زدم و با بچه های خوابگاهی تعطیلات آخر هفته را درس می خواندیم.
معلم های خوبی در دبیرستان الزهرا داشتیم. یک کنکوری اول باید خودش  تلاش کند و دوم فضای رقابت در مدرسه هم خیلی تأثیر گذار است.البته حمایت خانواده هم خیلی تأثثیر گذار بود.

شب کنکور چه شبی بود؟
چون مدرسه ها تعطیل شده بود در روستای خودمان بودم و شب کنکور به یزد آمدم. استرس نداشتم و کنکور را با آرامش پشت سرگذاشتم و خوشبختانه نتیجه خوبی هم گرفتم.

از وضعیت دختران روستای خود بگویید :
دختران روستای ما استعداد خوبی دارند و تنها تا مقطع ابتدایی بیشتر نداریم و برای راهنمایی به مدرسه نیر می روند ولی من تصمیم گرفتم به یزد بیایم تا بتوانم پیشرفت کنم.
دختران و پسران اینجا اوقات فراغت خود را به بطالت می گذرانند و هیچگونه امکانات فرهنگی و برنامه فرهنگی برای آنان نیست. حتی دخترها یک کلاس هنری و یا خیاطی ندارند که لااقل اگر درس نمی خوانند هنری یاد بگیرند.

چه انتظاری از مسؤولین دارید؟
مسؤولین به فکر کودکان، نوجوانان و جوانان روستایی هم باشند. فرقی نمی کند چه دختر و چه پسر. خیلی ها ماهواره دارند و وقت خود را به جای تحصیل، کنار ماهواره می گذرانند که اصلا خوب نیست.
برخی دخترها اجازه تحصیل خارج از روستا به آنان داده نمی شود و هیچگونه کلاس فنی و حرفه ای هم نیست.وضعیت کشاورزی هم آنچنان رونق ندارد.

امکانات پخش برنامه های صدا و سیما و اینترنت برای روستای شما فراهم است؟
بله ما خوشبختانه از نظر ارتباطات تلفن و تلفن سیار خوب است وآنتن می دهد و برنامه های صدا و سیما قابل پخش است و حتی اینترنت هم داریم ولی برنامه فرهنگی  اینجا نداریم.

پندر نیوز: دور از خانواده در این هفت سال برای شما سخت نبود؟
ما 10 تا خواهر و برادر هستیم و من فرزند آخری هستم. چند تا از خواهر و برادرهایم یزد زندگی می کنند ولی من در خوابگاه زندگی می کردم و گهگاهی به آنان سر می زدم و آنان هم به دیدن من می آمدند. به عشق ادامه تحصیل سختی ها را تحمل می کردم.
خواهر و برادرهایم تا دیپلم درس خوانده اند و ادامه تحصیل ندادند و ازدواج کرده اند و الان تصمیم گرفته اند به دانشگاه بروند.

با توجه به اینکه ایام نوجوانی خود را در شهر دارالعباده بوده اید چقدر فضای یزد در روحیه شما تأثیر گذار بوده است ؟
اینجا شبهای پنجشنبه و صبح جمعه دعای کمیل و ندبه برپا بود و از وقتی که به یزد آمدم نماز اول وقتم ترک نشده است و معلم های ما هم خیلی در ایجاد روحیه معنوی ما تأثیر گذار بوده اند.

چه پیامی برای دختران هم سن و سال خود دارید؟

برای همه آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم هر کس هر تلاشی که می کند به نتیجه دلخواهش برسد.

درباره حمید رضا جلالی پندری

حمید رضا جلالی پندری/ مدیریت وبسایت و کانال رسمی روستای پندر/ ایمیل:hamidreza@pandariya.ir شماره تماس: 09132504543

موارد جالب

صعود کوهنوردان یزدی به قله کُپ

🏔 صعود سراسری کوهنوردان استان یزد به قله ۳۳۸۰ متری کُپ روستای پندر ۱۲ بهمن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *