پنج‌شنبه , جولای 29 2021
خانه / پندر / آداب و رسوم / نحوه تقسیم بندی آب در روستای پندر

نحوه تقسیم بندی آب در روستای پندر

در قديم كه ساعت وجود نداشت مردم براي تقسيم كردن آب روشي را ابداع كرده بودند كه به وسيله آن مي توانستند سهم هر كس را مشخص كنند . ديگي را پر از آب مي كردند و يك كاسه مسي كه ته آن سوراخ بود روي آب مي انداختند تا اين كاسه پر از آب شود و به ته ديگ فرو رود . مدتي كه طو ل مي كشيد تا اين كاسه پر شود 11 دقيقه طول مي كشيد كه به اصطلاح يك سبو بود هر كس به تعداد سبويي كه آب داشت مي برد. به اين كار سبو كشي مي گفتند.

پاییز در روستای پندر
پاییز در روستای پندر

سبو واحد شمارش آ ب است كه در خريد و فروش آب هم استفاده مي شود .شبانه روز را به 128 سبو تقسيم كردند . هر شبانه روز به دو قسمت تقسيم مي شود كه در قديم بستگي به كوتاه و بلند بودن روزو شب داشت و بطور مساوي نبود . هر قسمت را يك طاق مي گويند .هر طاق را به دو قسمت تقسيم كردند كه نيم طاق نام دارد . هر نيم طاق را به چهار قسمت تقسيم شده كه هر قسمت را يك جو مي گويند . و هر جو از هشت سبو آب تشكيل شده كه حدوداًٌ 1/5 ساعت آب است .

براي اينكه تشخيص بدهند كه آفتاب طلوع يا غروب كرده يك سنگ يا چيزي ديگر را به عنوان شاخص معين مي كردند و به وسيله آن پايان و آغاز روز را تشخيص مي دادند .

بعد از اين كه ساعت پيدا شد ساعت را به عنوان وسيله اي براي تقسيم آب انتخاب كردند و شبانه روزرا به دو قسمت مساوي 12 ساعته تقسيم كردند و هر سبو را 11 دقيقه حساب مي كنند و هر كس سهم خود را مي برد .
با بمانید تا بیشتر بدانید

درباره حمید رضا جلالی پندری

حمید رضا جلالی پندری/ مدیریت وبسایت و کانال رسمی روستای پندر/ ایمیل:hamidreza@pandariya.ir شماره تماس: 09132504543

موارد جالب

صعود کوهنوردان یزدی به قله کُپ

🏔 صعود سراسری کوهنوردان استان یزد به قله ۳۳۸۰ متری کُپ روستای پندر ۱۲ بهمن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *