پنج‌شنبه , فوریه 29 2024

معرفی روستای پندر

معرفی روستای پندر

معرفی روستای پندر | روستای پَندَر  روستایی  خوش آب و هوا و توریستی  در شهرستان نیر استان یزد ایران است.
در کنار شهرها تاریخی و در جای جای سرزمین پهناور ایران روستاهای ناشناخته‌ای وجود دارند که حافظه‌ای بی بدیل برای جلوه‌های ماندگار میراث فرهنگی هستند. روستای پندر نیز یکی از این روستاهای ماندگار است که در دامنهٔ کوه و در کنار کویر یزد سال‌های سال است که مرکزی زیبا برای تمامی گردشگران است و تعجب هر گردشگری را به خود جلب نموده‌است. پندر روستایی خوش آب و هوا و کوهستانی است که در اطراف آن چشمه‌های متعددی در جریان هستند و اماکن تاریخی آن نشانی از قدمت این روستا هستند. این روستا بنا بر نظر گیاه شناسان دارای گنجینهٔ بی نظیر گیاهان دارویی است. این روستا در شش کیلومتری شرقی نیر و واقع در ضلع شمالی منطقه پشتکوه واقع است. پندر در مجاورت روستاها و کشتزارهای زیادی قرار دارد، روستای چاهوک در جنوب شرق پندر و درفاصلهٔ یک کیلومتری آن قرار دارد، مزرعهٔ محمودآباد در جنوب پندر و در فاصلهٔ یک و نیم کیلومتری آن واقع است و همچنین روستای مهدی آباد و مزرعهٔ گلگزار (گُلگودَر) در جنوب غربی پندر قرار دارند. پندر ازطرف شمال به کوه ختم می‌شود که امتداد آنها به منشاد، ارتفاعات نیر، طزرجان و ده بالا کشیده می‌شود.

پندر دارای سه راه ورودی است که یکی راه اصلی و دو راه فرعی هستند. جادهٔ اصلی، جاده‌ای آسفالت است و به جادهٔ اصلی منطقه متصل می‌شود و دو راه دیگر که خاکی هستند یکی از گلگودر و دیگری از چاهک به پندر می‌رسند. پندر بجز راه اصلی ورودی که منطقه‌ای باز است از تمامی جهات به کوه منتهی می‌شود که این یکی از عواملی است که پندر را به منطقه‌ای امن و بدون خطر برای زندگی تبدیل کرده‌است. خود این کوه‌ها دارای دو درهٔ اصلی یعنی لیخدر و پندر می‌شود، درهٔ لیخدر خود دره‌ای تکی و بدون شاخه می‌باشد ولی درهٔ پندر داری دره‌های ریز و درشت متعددی می‌باشد که عبارتند از: لی‌خر (لی: دره)، لی‌تان، لی‌پندر(که به کُپ- بزرگترین کوه پندر- ختم می‌شود)، زردکُپی، لی‌زَهری، لی‌سیاه و لی‌کِلیوگ.

 

روستای پندر
روستای پندر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 نام گذاری

Pandar1

به نقل برخی از اهالی روستا نام پندر نیز از پنج درهٔ بزرگ پندر گرفته شده‌است و در ابتدا پنج دره بوده و با گذشت زمان به صورت پندر در آمده‌است. البته روایت دیگری هم در مورد نام این روستا جود دارد؛ افردی در ابتدا این روستا را محل سکونت خود قرار دادند در پنج خانه زندگی می‌کردند و به این ترتیب نام این جا را پنچ در گزاشتند که در گذر زمان به پندر تبدیل شده‌است. به هر حال در مورد نام این روستا مدرک معتبری وجود ندارد و نمی‌توان گفتهٔ اهالی را در مورد نام روستا به طور کامل قبول یا رد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

جمعیت

به گفته اهالی روستا اولین ساکنان روستای پندر مردمی از دیار هند بوده‌اند. در مورد جمعیت روستای پندر باید بگوییم که با توجه به مهاجرت‌های فراوان که به شهر یزد صورت گرفته‌است جمعیت روستا به حدود ۴۵۰ نفر می‌رسد و لی در کل و با احتساب کلیه اهالی که در یزد هستند شاید به بیش از ۱۲۰۰ نفر برسد. علت این مهاجرت نبود کار و امکانات کافی در منطقه پشتکوه‌است که اکثر روستاییان را مجبور به حرکت به سمت شهر یزد برای پیدا کردن کار کرده‌است. جمعیت اصلی روستای پندر را می توان در طی مراسم خاص و مذهبی که برگزار می‌شود مشاهده کرد. مراسمی مانند عزاداری در ماه محرم و ماه رمضان که تقریباً تمامی اهالی روستا در روستا حضور دارند، نماد کاملی از جمعیت روستا است.

دین

دین تمامی اهالی پندر اسلام می‌باشد و همگی شیعه مذهب هستند. در این روستا مساجد زیادی است که مسجد جامع روستا مسجد اصلی است و اکثر مراسم مذهبی در آن انجام می‌شود. این روستا همچنین دارای دو حسینیه نیز است. البته از شواهد اینگونه بر می‌آید که دین اولیه روستای پندر و منطقه پشتکوه زرتشتی بوده‌است زیرا هنوز مراسم‌های خاصی از آن دوران در این روستا به جای مانده‌است که بارز ترین ان را می توان جشن اسفندگان به حساب اورد که یکی از جشن‌های کهن پارسی و از ایین زرتشتی است. البته این جشن با مراسم مذهبی اسلام در امیخته شده‌است.

لهجه

لهجه مردم روستای پندر دارای یک حالت هجایی است که به نظر می‌رسد هر حرفی را جدا جدا تلفظ می‌کنند. همچنین لهجه پندری نسبت به فارسی معیار دارای سرعت بیشتری است به صورتی که شاید اگر کسی با ان آشنایی نداشته باشد بعضی از کلمات و عبارات را متوجه نشود.

لغت

لهجه پندری از لحاظ لغات دارای فراوانی بسیار است و در آن لغات اصیل ایرانی بسیاری یافت می‌شود که اکثر آنها در فارسی عامیانه از بین رفته‌است. در لهجه پندری لغاتی از این قبیل وجود دارد:

اسبُل:کبد انسان یا حیوان
بیله:گروه، دسته
تِلِنگ:بشکن زدن
تن خوددادن:اعتنا نکردن، بی ااعتنایی
چَشته خور:متوقع
خیارشِنگ:خیار چنبر
خطیفه:حوله
کُلوته:روسری، مقنعه
کِنِسک:خسیس، بخیل
هادِر:مواظب (این لغت از زبان عربی وارد لهجه پندری شده‌است، کن هدرا= مواظب باش)
هیلُگْ:مقدارکم هرچیز
هَلْمْ:کودحیوانی
یَهَوْ:ناگهانی، کاری یک دفعه انجام شود

طریقه ادا

در لهچه پندری در آخر بسیاری از لغات حرف اِو آورده می‌شود مانند: آب: اِو/ خواب: خِو/ گاو: گِو. همچنین برای صدا زدن افراد همان اِو به آخر اسامی اضافه می‌شود.

مراسم خاص

یکی از مراسم خاص که در این روستا و چند روستای مجاور انجام می‌گردد، مراسم اسفند (اسفندگان) است. این رسم از دیرباز در این روستا مرسوم بوده‌است و مردم هرساله آن را اجرا می‌کنند. چند روز مانده به ماه اسفند (حدوداً ۵ روز) مردم در یک بعد از ظهر به سر مزار و فبرستان می‌آیند و هر کسی برای عزیز از دست رفتهٔ خود خیرات می‌کند و این مراسم تا پاان روز ادامه دارد. در این روز اکثر افرادی که در شهر به سر می‌برند نیز در روستا حضور پیدا می‌کنند و این مراسم را هرچه باشکوه تر برگزار می‌کنند.
آرِِِِِنگ:در قدیم معتقد بودند که مرغ خانگی برای اینکه بداندکجا تخم بگذارد یک عدد تخم را در جایی نگه می‌داشتند؛به این تخم آرِنگ می‌گفتند.

یکی از رسوم قدیمی روستای پندر که هنوز نیز در برخی مواقع اجرا می شود، چوب به قبر مرده کردن است. در این رسم اگر بر روستا زمان زیادی خشک سالی حاکم شود دونفر به قبرستان می روند که یکی پسر بزرگ خانواده و یکی پسر کوچک خانواده هستند. پسر بزرگ چوبی را به پایین قبر یک مرده ناشناس فرو می کند و نفر بعدی که پسر کوچک خانواده است آن چوب را بیرون می آورد و در جای چوب آب میریزد. روستاییان پندر بر این باورند که بعد از این مراسم خشکسالی پایان خواهد یافت. البته این کار را به این منظور انجام می دهند که می گویند اگر فردی که از دنیا رفته است را در زمان خاکسپاری باران به قبرش بریزد آسمان گور بند می شود. با این کار آسمان از گور بندی بیرون خواهد آمد.

جاذبه‌های گردشگری

چشمه روستا

کوپ پندر کوپ پندر با ارتفاع ۳۸۹۸ متر از سطح دریا است که در شمال این روستا قرار دارد و آب آشامیدنی و کشاورزی روستا از چشمه‌ها و قناتهایی که از دامنه این کوه سرچشمه می‌گیرد تامین می‌گردد. در برسی‌های اخیر نشان داده شده‌است که آبهای موجود در سفره‌های زیر زمینی منطقه به علت خشک سالی و بهره گیری بیش از حد بعضی مناطق از آن و حفر چاه‌های عمیق، بسیار پایین آمده‌است و مردم برای تامین آب دچار مشکل هستند.

سنگ نوشته

سنگفرش چشمه چشمه وسط روستای پندر که در سال ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ سنگفرش شد یکی از زیباترین مکان‌های روستای پندر برای دیدن است.

سنگ خونی سنگی که بر اثر اصابت شهاب سنگ شکافته شده‌است و دو خط قرمز از مواد مذاب از آن سرازیر شده‌است.

سنگ نوشته سنگی که بر روی ان با خط عجیبی مطالبی نوشته شده‌است و مربوط به ۲۰۰ سال قبل می‌باشد.

آسیاب آبی پندر این اسیاب آبی قدمتی ۳۰۰ ساله دارد که در شرق روستای پندر واقع است.

دره گلگزار

گلگزار (گلگودر) نام یکی از دره‌های خوش آب و هوای روستا است. این دره در فاصلهٔ یک کیلومتری روستا و در طرف غربی آن واقع است. باورها بر این است که آرامگاه زعفر جنی در این دره واقع است. برخی از اهالی روستا بیان می‌کنند که بارها در این دره شاهد جن بوده‌اند. این دره به علت دارا بودن آب کافی محلی برای کشت و زراعت روستاییان شده‌است. در دهانه ورودی این دره استخری وجود دارد که منبعی برای تامین آب کشاورزی در مزارع گلگودر به حساب می‌آید. وجه تسمیه این دره از آن است که با توجه به موقعیت جغرافیایی دره و خوش آب و هوا بودن آن، گلها و گیاهان زیادی در آن رشد می‌کنند و این باعث شده‌است که آن را از گذشته‌های دور گلگزار گویند؛ اگرچه برای راحت تلفظ کردن آن مردم بومی پندر آن را گلگودر می گویند.

دره گلگزار (گلگودر)

دره گلگودر خود دارای دره‌های کوچک تری می‌باشد که عبارتند از لِی دوشوکونوگ، لِی ندسی، لِی نمرزی، لِی کلیوگ که این دره در انتها به مورهای پنج تایی روستای پندر می‌رسد و به کپ ختم می‌شود. ادامه دره گلگودر به دامنه‌های شهرستان نیر می‌رسد. یکی از جنبه‌های اهمیت این دره دارا بودن گیاهان دارویی و درختان انجیر انبوه می‌باشد. این دره همچنین دارای تعداد زیادی درخت بید می‌باشد که هر ساله برای عرق گیری به استان یزد صادر می‌گردد. یکی از شاه راه‌های اصلی منطقه نیز از این دره عبور می‌کند که آنجا را به خاستگاهی برای رهگزران تبدیل کرده‌است. جانوران این دره را می توان از گونه‌های مختلف طبقه بندی کرد. گلگودر همچنین دارای گوزن و آهو برای شکار می‌باشد.

مشاهیر

۱- مجید جلالی (مربی سابق فولاد خوزستان)
۲- دکتر ید الله جلالی پندری (استاد دانشگاه و رئیس دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد)
۳- فاطمه رضایی پندری (فاطمه پندری، همسر ناصر الدین شاه)
۴- احمد جلالی پندری (شاعر)
۵- علی رضایی پندری (شاعر)

درباره حمید رضا جلالی پندری

حمید رضا جلالی پندری/ مدیریت وبسایت و کانال رسمی روستای پندر/ ایمیل:hamidreza@pandariya.ir شماره تماس: 09132504543

موارد جالب

سالروز تولد شهید شعبان رضایی پندری

کلیپ پخش شده از شهید والامقام شهبان رضایی پندری در برنامه “امروز روز توست” شبکه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *