پنج‌شنبه , جولای 29 2021
خانه / پندر / آداب و رسوم / روستای پندر در مسیر صحیح توسعه ای پایدار

روستای پندر در مسیر صحیح توسعه ای پایدار

در جمع روستاهای استانِ یزد تنها چند روستا به موقع و در زمان مناسب در مسیر صحیح توسعه قرار گرفته اند که از جمله بارزترین نمونه ی این مصداق را می توان روستاهای تاریخی هفتادر و سریزد نام برد. امروز از این دو روستا به عنوان روستاهای توریستی_تاریخی یاد می شود و با آنکه هیچ زیرساختی را در جهت رشد سیاسی در خود ندارند اما توانسته اند خود را در سطح کشور و حتی جهان مطرح گردانند. سالانه بیش از یکصد هزار دلار درآمد خالص گردشگری معطوف به این روستاها می شود و این امر باعث شده است تا زیرساخت های حداکثری برای توسعه  ی ماندگار یک روستا در کمتر از 2 سال در آنها پیاده سازی و به مرحله بهره برداری برسد. هرچند این روستاها هیچگاه از جهت جایگاه سیاسی ترقی خاصی نداشته اند و نخواهند داشت ، حتی این سیل عظیم مراجعت ها در زمینه گردشگری و درآمد حاصل از آن موجب نشده تا مهاجرت معکوسی در آنها رخ بدهد اما دارای محبوبیت و معروفیتی شده اند که اندکی از این موهیب می تواند *شهرنیر* را که زمینه های بسیاری را برای ترقی های اقتصادی و سیاسی در خود جای داده است فراهم گرداند.

سنگفرش روستای پندر
سنگفرش روستای پندر

در گوشه و کنار این خاک کویری روستاهایی را میابیم که در عین ناباوری و توقع ، آنها نیز خود را در جهتی همسو با روستای سریزد یا هفتادر قرار داده اند. روستای پندر(pandar) از توابع بخش نیر از جمله ی روستاهای فعال با دهیاری هوشیار و آگاه است که  از روزنه های پیشرفت  و با حرکاتی ساده اما عمیق سعی در بهره برداری هر چه بهتر از حداقل پتانسیل های خود دارد.

روستای پندر با جمعیت کمتر از 300 نفر توانسته در سالهای اخیر خود را بر خلاف عقیده ی بسیاری از صاحبنظران استان  به عنوان ماسوله ی یزد معرفی کند .  برای به کارگیری رسانه ها  در جهت معرفی خود آنچنان عملکرد مثبتی داشته است که دسته ای از روزنامه ها و خبرگزاری های محلی یزد در طولِ سال به کررات از آن ، موفقیت ها و حتی مشکلات آن یاد می کنند. استفاده از روش صحیح موجبات یک تبلیغ رسانه ای بی هزینه و بی دردسر را برای روستای پندر مهیا ساخته است.

با توجه به گستردگی فرهنگی و تاریخی روستای پندر و همچنین وجود زمینه های رشد اقتصاد، فرهنگ و سیاست ، ما در جهت معروفیت و محبوبیت دیارمان چه برنامه ای داریم؟

آیا چند درصد از آثار تاریخی و باستانی  و حتی المان های مذهبی روستایمان با مدیریت و توجه میراث فرهنگی به ثبت و مرمت می رسند؟!

آیا به غیر از قدرت گردشگری که نهفته در تاریخ و فرهنگ مردم نیر است هیچ پتانسیلی برای ارزشگذاری در این زمینه انجام می پذیرد؟!

آیا برای بهره برداری از این قدرت به منظور زمینه سازی فعالیت های سیاسی و اقتصادی برنامه ی خاصی وجود دارد؟

 

درباره حمید رضا جلالی پندری

حمید رضا جلالی پندری/ مدیریت وبسایت و کانال رسمی روستای پندر/ ایمیل:hamidreza@pandariya.ir شماره تماس: 09132504543

موارد جالب

صعود کوهنوردان یزدی به قله کُپ

🏔 صعود سراسری کوهنوردان استان یزد به قله ۳۳۸۰ متری کُپ روستای پندر ۱۲ بهمن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *