پنج‌شنبه , فوریه 29 2024

تاریخچه ثبت احوال نیر

داوودی رییس ثبت احوال نیر: ثبت احوال کار خود را در منطقه نیر از سال ۱۳۰۷ و با صدور سند سجلی برای آقای خالق رضائی نیری فرزند محمدعلی و بی بی جان   آغاز نموده است.

داوودی رئیس فعلی ثبت احوال نیر

 

داود داودی ریئس اداره ثبت احوال نیر در گفتگو با خبرنگار سفیران نیر در رابطه با عملکرد اداره ثبت احوال نیر گفت:

سازمان ثبت احوال کشور نخستین با در سال ۱۲۹۷ و با صدور اولین شناسنامه بنام فاطمه ایرانی در شهر تهران تاسیس شد. هدف اصلی و اولیه تاسیس این نهاد مردمی فراهم آوردن موجبات شناسایی هویت ایرانیان و ثبت وقایع چهار گانه ولادت ،وفات ،ازدواج و طلاق بوده که امروزه این سازمان به دلیل در اختیار داشتن اسناد هویت و تابعیت فردی و امارهای حیاتی یکی از ارکان مهم حکومتی و محور برنامه ریزیهای کلان اجتماعی محسوب می شود.

ثبت احوال کار خود را در منطقه نیر از تاریخ۱۳۰۷/۶/۲۶و با صدور سند سجلی برای آقای خالق رضائی نیریدفرزند محمدعلی و بی بی جان   آغاز نموده است. در آن زمان مرحوم  احمد هاتفی  پدر حاج آقا رضا هاتفی اولین مامور ثبت احوال در نیر بوده اند . بعد از انقلاب اسلامی شهید حسین دهقان نیری مسئول ثبت احوال نیر بودند که یاد و خاطره ایشان و احمد اقای هاتفی را گرامی می داریم .

در ادامه به برخی از مهمترین عملکرد ثبت احوال نیر در نه ماهه ابتدايي سال۹۵ اشاره می شود:

  • ثبت ۱۰۰ درصد وقایع ولادت و وفات در ۱۰ ماهه سال جاری در مهلت قانونی (مهلت قانونی ثبت ولادت ۱۵ روز و وفات ۱۰ روز از تاریخ وقوع می باشد).در این مدت ۴۵ واقعه ولادت و ۳۰ واقعه وفات در این اداره به ثبت رسیده است . که فراوانی نامهای انتخاب شده برای پسران محمد و ترکیبات آن ،علی و ترکیبات آن وحسین و ترکیبات آن و برای دختران فاطمه و زهرا و ترکیبات آن می باشد.
  • ایستگاه کاری درخواست کارت هوشمند ملی در این اداره از بهمن ماه سال ۹۲ راه اندازی  که تاکنون بیش از ۴۱۰۰ فقره درخواست کارت هوشمند در این اداره از متقاضیان اخذ و بیش از ۳۷۳۰ عدد کارت صادر و تحویل متقاضیان شده است. کارت هوشمند ملی کلید ورود به دولت الکترونیک می باشد. این کارت قادر است اطلاعات همه کارتهای دیگر از جمله کارتهای بانکی ،کارت سوخت ،کارت سلامت ،کارتهای دانشجویی و پرسنلی را در خود جمع آوری نماید .
  • از ابتدای طرح صدور شناسنامه های مکانیزه جدید تا کنون بیش از ۱۴۰۰۰(چهارده هزار)جلدشناسنامه مکانیزه صادر و تحویل متقاضیان گردیده است  که بیش از ۱۴۰۰ جلد آن مربوط به سال جاری بوده است.
  • در پایان از همشهریان عزیز درخواست میشود جهت تعویض شناسنامه های مستعمل و قدیمی و درخواست کارت هوشمند ملی خود اقدام نمایند.

منبع:سفیران نیر

درباره حمید رضا جلالی پندری

حمید رضا جلالی پندری/ مدیریت وبسایت و کانال رسمی روستای پندر/ ایمیل:hamidreza@pandariya.ir شماره تماس: 09132504543

موارد جالب

اسفندگان

روستای پندر در شبکه من و تو!

مراسم اسفندگان روستای پندر در شبکه جهانی من و تو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *